منو


تجلیل شرکت برق منطقه‌ای یزد از صنایع همکار در پیک بار 95 / مصرف 30 درصد انرژی استان یزد توسط 26 مشترک بزرگ صنعتی

خرداد 02, 1396
همزمان با روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف در نشستی با حضور مدیرعامل و جمعی از معاونان و مدیران شرکت برق منطقه‌ای یزد و نمایندگان صنایع بزرگ استان، از صنایع همکار در پیک‌بار…

اخذ 300 مگاوات مجوز احداث نیروگاه خورشیدی در استان یزد/بهره‌برداری از سه پروژه با اعتبار 140 میلیارد ریال در سال 95

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه در آستانه سی‌ونهمین فجر انقلاب اسلامی ایران، با اشاره به وضعیت تولید در پایان برنامه چهارم توسعه، قدرت نصب‌شده نیروگاهی استان در سال 89 را  1100 مگاوات ذکر کرد که یک هزار مگاوات آن توسط نیروگاه حرارتی یزد و 100 مگاوات توسط نیروگاه زنبق- که به بخش خصوصی واگذارشده است- تولید می‌شد.

وی قدرت نصب شده در پایان برنامه پنجم توسعه را توسط مجموع نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و تولید پراکنده 2460 مگاوات دانست و گفت: در سال 94، میزان تولید استان بالغ بر 10 میلیارد کیلووات ساعت و میزان مصرف حدود 7 میلیارد کیلووات ساعت بوده که میزان مازاد مصرف، به شبکه سراسری برق کشور تحویل داده شده است.

وی افزود: قدرت نهایی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی شیرکوه، سرو و تابان که توسط بخش خصوصی احداث‌شده 1440 مگاوات با سرمایه‌گذاری 2880 میلیارد تومان است و ظرفیت نصب‌شده‌ی نیروگاهی استان تا پایان آذرماه سال جاری 2464 مگاوات است.

مهندس صباغزادگان با اشاره به تولید انرژی در سال 95اعلام کرد تا پایان آذرماه سال جاری، مقدار انرژی تولید شده در استان 9004 میلیون کیلووات ساعت می‌باشد.

190 مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تولید پراکنده در حال حاضر

وی در ادامه با اشاره به مزیت کاهش تلفات و جلوگیری از توسعه بیش‌ازحد تجهیزات شبکه برق نیروگاه‌های تولید پراکنده در راستای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: از نیمه دوم سال 94 کلیه اختیارات اعم از صدور مجوز و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به شرکت‌های برق منطقه‌ای تفویض شد و با حمایت‌های صورت گرفته، مجوزهای صادرشده بالغ‌بر 250 مگاوات است که حدود 190 مگاوات آن به قرارداد خرید تضمینی برق منجر شده است و از این میزان 82 مگاوات به بهره‌برداری رسیده و تا انتهای سال جاری به 100 مگاوات افزایش می‌یابد.

صباغزادگان اضافه کرد: قراردادهای تضمینی خرید برق مولد مقیاس کوچک در استان یزد با ظرفیت نامی 190 مگاوات است که میزان سرمایه‌گذاری در سال 95، معادل 103 میلیارد تومان و درمجموع 176 میلیارد تومان در بخش مولدهای مقیاس کوچک می‌باشد که به بهره‌برداری رسیده است.

این مقام مسئول در صنعت برق استان، با عنوان این مطلب که استان یزد امروزه به چهارراه تبادل انرژی در کشور تبدیل‌شده است؛ ادامه داد: استان یزد از طریق خطوط 400 کیلوولت با استان‌های خراسان‌، کرمان، هرمزگان و اصفهان ارتباط الکتریکی دارد.

اخذ 300 مگاوات مجوز احداث نیروگاه خورشیدی در استان یزد

صباغزادگان همچنین با اشاره به این‌که استان یزد دارای پتانسیل بالای انرژی تابشی است؛ تصریح کرد: وجود عرصه‌های وسیع یکنواخت با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و همچنین موقعیت شبکه برق استان به‌عنوان چهارراه تبادل انرژی در کشور، فرصت مناسبی را برای استان به‌منظور جلب متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاه‌های خورشیدی فراهم کرده است.

وی با بیان این‌که هماهنگی با سایر سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط استان به‌منظور تسهیل در روند واگذاری مجوزهای مربوطه انجام‌شده است؛ اظهار داشت: امکان عقد قرارداد خرید تضمینی به مدت 20 سال با سانا و افزایش نرخ‌های ابلاغی خرید تضمینی از مهم‌ترین مشوق‌ها است؛ که تاکنون 23 شرکت پروانه احداث را از سانا اخذ نموده‌اند و یا در مرحله اخذ هستند که در مجموع ظرفیت آنها 300 مگاوات است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد در همین خصوص بیان کرد: در حال حاضر 10 شرکت، مجوزهای ذکرشده را اخذ کرده‌اند و در مرحله واگذاری زمین و یا عقد قرارداد خرید تضمینی قرار دارند و نخستین قرارداد خرید تضمینی نیز در سال جاری منعقدشده است که پیش‌بینی می‌گردد این نیروگاه 10 مگاواتی در سال آتی به بهره‌برداری برسد.

وی وضعیت مصرف استان در سال 94 را 7 میلیارد کیلووات ساعت و تا 9 ماهه‌ی اول سال 95 با رشد 8 درصد نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، 5/9 میلیارد کیلووات ساعت ذکر کرد و گفت: پیک‌بار استان در سال جاری، 1232 مگاوات بوده که نسبت به زمان مشابه سال 94 این میزان 6 درصد رشد داشته است.

صباغزادگان طرح‌های پیک سایی با همکاری صنایع استان را طرح ذخیره عملیاتی، طرح تعطیلات، تعمیرات تابستانه صنایع بزرگ، برنامه شناورسازی پیک‌ صنایع بزرگ و به‌کارگیری مولد اضطراری صنایع برشمرد و افزود: درمجموع با انعقاد قرارداد همکاری با مبلغ 4 میلیارد تومان به صنایع تخفیف داده شد و نتیجه این همکاری این بود که ما در تابستان 95 هیچ‌گونه مشکلی در تامین برق نداشتیم.

وی در ادامه به وضعیت مطلوب شبکه انتقال و فوق توزیع اشاره کرد و گفت: طول خطوط انتقال 2106 کیلومتر مدار و خطوط فوق توزیع 1679 کیلومتر مدار تا پایان آذرماه سال 95 است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد با اشاره به این‌که مرکز پژوهش‌هاي خورشیدی از سال 1394 با حضور وزير نيرو به بهره‌برداری رسید؛ اضافه کرد: از نمونه فعالیت‌های اين مركز طراحي و ساخت خانه و گلخانه زمین‌پناه، روانشناسی اجتماعی برای ترویج و پذیرش شرایط طبیعی و همچنین کاهش مصرف انرژی‌های مصنوعی است.

بهره‌برداری از سه پروژه با اعتبار 140 میلیارد ریال در سال 95

وی دو بي 230 كيلوولت چغارت در پست چادرملو با اعتبار 22 میلیارد ریال، افزایش ظرفیت پست 63 مهریز با اعتبار 45 میلیارد ریال و پست و خط 63 کیلوولت مسکن مهر (چرخاب) با اعتبار 73 میلیارد ریال را از پروژه های بهره‌برداری شده در سال 95 برشمرد.

 

صباغزادگان در پایان پست 400 به 63 کیلوولت شهيد سامعي، پست 400 به 63 کیلوولت مهریز، پست 230 به 132 کیلوولت ابركوه، پست 63 به 20 كيلوولت امامزاده (اردكان)، خطوط اتصالات پست شهید سامعی را اهم پروژه‌های در دست اجرا در شرکت برق منطقه‌ای یزد اعلام کرد.

پس از سخنان مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد و پس از پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران توسط وی، محمدحسین میرحسینی معاون بهره‌برداری شرکت، توضیحاتی در رابطه با شبکه‌های انتقال و فوق توزیع استان ارایه نمود و در ادامه علی‌محمد فتح‌آبادی مدیر دفتر فنی انتقال این شرکت، به آموزش خبرنگاران در خصوص آشنایی با وظایف و عملکرد شرکت برق منطقه‌ای و اطلاعات کلی و برخی واژه‌ها و اصطلاحات لازم برای خبرنگاران پرداخت. بخش پایانی این کنفرانس خبری، بازدید خبرنگاران از اتاق فرمان پست 400 کیلوولت یزد 1 بود.

 

آخرین ویرایش در تاریخ دوشنبه, 11 بهمن 1395 15:16

سایر خبرهای مرتبط