منو


انجام بازرسی موجب حفظ سلامت اداری وصیانت از حقوق مردم می شود

تیر 04, 1396
بازرس ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری شرکت برق منطقه‌ای یزد در گفتگوی خبری خود، به تشریح وظایف و محدوده بررسی و رسیدگی به تخلفات مربوطه در این حوزه پرداخت.

پلیس فتا امسال 723 مجرم اینترنتی را گرفت

داخلی پلیس فتا امسال 723 مجرم اینترنتی را گرفت اينترنت پلیس فتا امسال 723 مجرم اینترنتی را گرفت خبر

کد مطلب: 39665

جرائم سایبری امسال نسبت به سال گذشته رشد نکرد

پلیس فتا امسال 723 مجرم اینترنتی را گرفت

 

دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۲

 

ایتنا- فرمانده انتظامی تهران: با توجه به بررسی‌های انجام شده جرائم اینترنتی و نقض حریم خصوصی افراد طی مدت معین، به نسبت سال قبل رشدی نداشته است.

پلیس فتا امسال 723 مجرم اینترنتی را گرفت

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه در ۸ ماهه نخست سال جاری میزان کشف پرونده‌های مجرمان فضای مجازی ۷۹ درصد افزایش داشته است، از دستگیری ۷۲۳ مجرم اینترنتی خبر داد.

حسین ساجدی‌نیا در مورد اقدامات و عملکرد پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ، طی مدت ۸ ماه ابتدایی سال ۹۴ گفت: طی بررسی‌های انجام شده در این مدت میزان کشف پرونده‌های مجرمان فضای مجازی نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۷۵ درصد بوده است به ۷۹ درصد افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در خصوص وقوع جرائم رایانه‌ای از جمله، برداشت‌های غیر مجاز اینترنتی از حساب افراد، کلاهبرداری، تخریب داده‌های شخصی، نقض حریم خصوصی شهروندان، مزاحمت‌ها و اخاذی‌های اینترنتی، مشخص شد که این قبیل جرائم طی مدت معین، به نسبت سال قبل رشدی نداشته است.

وی در خصوص افزایش ۴ درصدی دستگیری مجرمان فضای مجازی افزود: ۶۰۹ متهم مرد و ۱۱۴ متهم زن در رابطه با پرونده‌هایی که از سوی شکات در خصوص مسایل اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی تشکیل شده در ۸ ماه نخست سال جاری از سوی ماموران پلیس فتای تهران بزرگ شناسایی و دستگیر شده‌اند.

رئیس پلیس پایتخت، در خصوص جرائم ارتکابی این متهمان تصریح کرد: تحریف اطلاعات، انتشار صوت و فیلم‌های مستهجن، انتشار فیلم و تصاویر خصوصی افراد، نشر اکاذیب، تهدید و اخاذی و مزاحمت‌های اینترنتی، هک سیستم‌های رایانه‌ای، فروش کالاهای غیرمجاز، سایت‌های خلاف عفت عمومی و همسریابی غیر مجاز، برداشت غیر قانونی از حساب مالی افراد، کلاهبرداری، فیشینگ و غیره از جمله جرایمی هستند که در این مدت پلیس فتای پایتخت با آن برخورد کرده است.

وی افزود: طی ۸ ماه نخست سال جاری ۹۱۶ پرونده در خصوص جرائم اقتصادی که در فضای مجازی رخ داده تشکیل شده که با تلاش مهندسان پلیس فتای تهران بزرگ ۸۶۹ پرونده کشف و ۲۲۸ متهم مرد و ۴۶ متهم زن که از این طریق اقدام به برداشت غیر مجار اینترنتی از حساب کاربران می‌کردند، دستگیر شدند.

ساجدی‌نیا به جرائمی که از طریق شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی روی می‌دهد پرداخت و گفت: نرم‌افزارهایی همچون، تانگو، اینستاگرام، تلگرام و غیره که کاربران اطلاعات شخصی و تصاویر خود را روی صفحه‌های آن قرار می‌دهد، فضایی را در اختیار هکرها و سارقان اینترنتی قرار می‌دهند تا با سوءاستفاده از این اطلاعات به حریم خصوصی افراد نفوذ کرده و از این اطلاعات بهره‌‌برداری نادرست انجام دهند.

وی در مورد تهدیدات و آسیب‌های موجود در فضای مجازی به خصوص برخی از شبکه‌های اجتماعی توضیح داد: فضای مجازی دنیای بسیار گسترده و با پیچیدگی‌های بسیاری است که کاربران آموزش ندیده را به سهولت دچار گرفتاری و دردسر می‌کند و استفاده و بهره‌برداری از این مقوله مستلزم آموزش و فرهنگ‌سازی است چراکه تکنولوژی‌های نوین در عصر حاضر به دلیل جذابیت‌های خاص خود باعث جذب مخاطب بسیار شده و اگر کاربر هدف مشخصی نداشته باشد چه بسا که در دام انحراف و سوءاستفاده افراد فرصت طلب قرار گیرد.

منبع : فناوران اطلاعات

Read more http://itna.ir/vdciwqap.t1a3q2bcct.html

آخرین ویرایش در تاریخ دوشنبه, 16 آذر 1394 12:02

سایر خبرهای مرتبط